CAREER,  TWENTY-SOMETHINGS

Birgün herkes kötü bir yönetici ile çalışmayı tadacak

İş hayatındaki huzur ve mutlulukta yöneticilerin büyük bir payı olduğu yadsınamaz. Bu kadar etkisi olduğu halde malesef çoğu zaman yöneticileri seçmek mümkün olmuyor. Özellikle ilk senelerde %99 yeni yönetici olmuş, kesinlikle liderlik vasfı olmayan ve egoist biri hayatı çalışanlarına zindan etmeye çalışıyor, muhtemelen de başarıyor. 

Birçok yeni mezunu şirketinden, yaptığı işten ve hatta hayattan soğutan bu insanlarla baş etmek hiç kolay olmasa da imkansız değil.

Öncelikle her şeyden önce insana saygı göstermeyen biri ile çalışmak kabul edilemezdir. Bunu unutmayın. Geçinmesi zor, yer yer egoist, işkolik ya da mutsuz biri ile çalışmak başka size insan olarak hakettiğiniz temel saygıyı göstermeyen birine maruz kalmak başka bir şeydir. Size insan olarak hakettiğiniz temel saygıyı göstermeyen biri ile çalışıyorsanız  zaman kaybetmeden yakın hissettiğiniz bir yöneticiye durumu üstü kapalı bir şekilde açın ve sizi yönlendirmesini isteyin. Buna maruz kalmak zorunda değilsiniz ve genelde bu gibi durumlarda hem insan kaynakları hem de diğer yöneticiler hızlı aksiyon alıyor çünkü durumu seziyorlar onlar da. 

Size saygısızlık etmeyen ancak kesinlikle yöneticilik de yapmayan ilk tipleme ile karşı karşıyaysanız işler biraz daha karışıyor. Birçok çokuluslu firmada ve birçok farklı sektörde çalışma fırsatım oldu, her yerde istisnasız aynı şeyi gördüm. Bu tip yöneticiler nasıl oluyorsa üst yönetim tarafından çok tutuluyor! Kafayı şirketle bozuyor, sizi delirtiyor, uykularınızı kaçırıyor ama kendi yöneticisi de ne hikmetse bayılıyor bu insanlara. 

”Asker” olarak da tanımlayabileceğimiz bu yöneticiler her zaman direktörler ne derse iyi ya da kötü onu yaparlar. Empati kurma ya da yorum yapma becerileri malesef çok da yoktur. Sizi ”bunu nasıl diyebiliyor ya?” diye kafayı yedirtecek cümleler kurabilir ya da aksiyonlar bekleyebilir. Genelde de üst düzey yöneticiliğe yükselemez, gittikçe daha zor tahammül edilen insanlara dönüşürler. 

Kader ağlarını ördüyse ve bu tarz bir yöneticiye denk geldiyseniz baş etmenin en iyi yolu hem politik kalıp sınırlarınızı çizmeye çalışmak hem de kendinizi hızlıca göstermenin yollarını aramaktır. Şirket içerisinde kendi algınızı yarattıkça bu gibi yöneticilere karşı sınır çizmek kolaylaşır. Siz üst yönetimin saygı ve sevgisini kazandıkça sevgili askerimiz gittikçe daha az problem çıkarır çünkü sadece o grubun fikirlerine önem verir malesef. 

İş hayatı bir nevi ”hunger games”, bunu malesef öğrendik. Ancak tek bir şeyi asla unutmayın, yaşadığınız her kötü tecrübe size bir şey katıyor ve hiçbiri sonsuza kadar sürmüyor. Hiçbir şey sizin akıl sağlığınız ve mutluluğunuzdan önemli değil. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir