CAREER

Düzenli spor ve iş hayatı bir arada mümkün mü?

Haftada 5 gün çalışıp, bir sosyal hayat sahibi olup, biraz da kendimize zaman ayırmak bile yeterince imkansızken bazı insanlar nasıl oluyor da haftada 3 gün spor yapabiliyorlar dediğinizi duyar gibiyim.

Birkaç küçük noktaya dikkat ederek sporu iş hayatımıza adapte etmek gerçekten kolay.

Bunların ilki ve belki de en önemlisi gerçekçi beklentilerimiz olması gerektiği. Haftanın her günü spor yapmak mümkündür evet ama hayatınızda başka hiçbir şeye yer kalmaz ve uzun vadede hayattan aldığınız keyfi yok eder.

Haftada 2 ya da maksimum 3 gün gibi uyabileceğiniz bir program belirleyin ve sadık kalmaya çalışın. Bu şekilde spor devamlılığı sağlamak da kolaylaşacaktır.

Sporu diyet ile de desteklerseniz etkisini görmenizi hızlandıracaktır. İsterseniz her gün saatlerce spor yapın, sağlıksız besleniyorsanız malesef verim göremiyorsunuz. Karın kasları mutfakta yapılıyor ne yazık ki:) 

Diğer bir önemli nokta ise sevdiğiniz sporu bulmak. Sevmediğiniz bir şey için zaman ayırmak istemeyeceksiniz ve işkence gibi gelmeye başlayacak. Fırsat sitelerini kullanarak ya da deneme derslerine katılarak birçok farklı spor ya da dansı deneyimleyebilirsiniz.  Yapmaktan keyif aldığınız bir tanesine yazılarak hem yeni bir hobi edinmiş hem de devamlılığı garantilemiş olacaksınız.

Bir diğer önemli faktör ise yakınlık! Yapmaya bayıldığınız sporu buldunuz, kaydoldunuz, süper heyecanlısınız ancak gittiğiniz yer şehrin öbür ucunda ve size çok zaman kaybettiriyor ise zamanla külfete dönüyor malesef. Tercihinizi mutlaka yaişinize ya da evinize yakın bir yerden yana kullanın.

Bonus: Ne spor yaparsanız yapın, mutlaka haftada bir bile olsa doğaya çıkmaya çalışın. Malesef yaşadığımız hayatlar gereği ofislere ya da apartman dairelerine kapanmak durumunda kalıyoruz. Ait olduğumuz doğadan uzaklaşıyoruz. Haftada bir gün doğada yürüyüş yapmak ya da açık havada tenis oynamak bile sizi doğa ile tekrar iletişime geçirecek. 

Son olarak, düzenli spor yapmak imkansız değil. Herkes yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz, her şeyden önce kendinize inanın! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir