WELLNESS

İş hayatında formunu korumak:

‘’Yok ya ben iş hayatında kilo almam’’ ile başlayan cümlelerin ‘’hayır bugün kesinlikle doğumgünü pastasından yemeyeceğim’’ e dönüp ‘’inanamıyorum ben ilk işe başladığımda bu eteğe sığabiliyor muydum gerçekten!’’ ile bitmesi malesef günümüzün gerçeği.

Kampüsten kampüse koştuğumuz, metabolizmamızın destekçimiz olduğu üniversite günleri sonrası hemen hepimiz 8-5 ve oturarak çalışmaya başladık.

Biz belki inanmak istemiyoruz ama malesef iş hayatı aynı ölçüde bile yesek yavaş temposundan ötürü kilo almamızı sağlıyor. Benim için ise durum çok daha vahim ilerledi ve ben ilk 6 ayımda nasıl yaptıysam 10 kilo aldım! 

O kilolar sonradan gitti mi gitti ama, iş hayatının doğum gününden vedasına müşteri hediyelerinden ajans toplantılarına bol kalorili dünyasında bunu başarmak senelerimi aldı.

 Nasıl mı başardım? İş hayatında formunuzu korumanızı ve kilo vermenizi sağlayacak ipuçları:

  • Kesinlikle ama kesinlikle, ne olursa olsun öğün atlamayın! Kahve içsem yeter, öğlene kadar dayanabilirim, mesai bitimine az kaldı gibi bahaneler kulağa çok tatlı ve uyulabilir geliyor biliyorum. Ama malesef gerçek hayatta sonuç bulduğunuz ilk tatlı ya da tuzlu pastaya gömülmek oluyor. Kendinizi aç bırakmanızın size faydası olmayacak
  • Mutlaka çekmecenizde çiğ kuruyemiş, granola vb gibi sağlıklı bir atıştırmalık bulunsun. Ara öğün yemek ofiste kesilen en sevdiğiniz pastadan sizi uzak tutar.
  • Ofisinizin çevresindeki sağlıklı yemek yapan yerleri keşfedin ve kendinize bir yandaş edinip öğle yemeklerinizde sağlıklı ve doyurucu alternatiflere yer verin
  • Asla ama asla sadece minik bir salata ile öğle yemeğinizi geçiştirmeyin! Yine zor yoldan gördüğüm şey malesef öğlen yenen doyurmayan salataların sonu saat 3 tatlısı ile bitiyor. Salata yiyecekseniz de mutlaka protein içeren doyurucu bir salata söylemeye çalışın.
  • Kahvaltıda simit/poğaça/börek gibi kalorisi yüksek yiyecekler yemekten kaçının. Evde akşamdan hazırladığınız tam buğday ekmekli sandviçi götürebilirsiniz ya da kolay bir seçenek olarak çekmecenize koyacağınız yulaf ezmesini/granolayı süt veya yoğurt ile tüketebilirsiniz.
  • Her ofiste yemeğe çok düşkün, sizi de beraberinde sürükleyecek biri vardır. Hayır demeyi öğrenin, bu sizin bedeniniz.
  • Su için, su için ve evet doğru tahmin biraz daha su için. Ofisler zaten yeterince havasız, su içtikçe hem bedeniniz hem de cildiniz size teşekkür edecek. Şimdi kalkın ve biraz daha su için, bana sonra teşekkür edersiniz 🙂 

Tüm bunlara uymak hiç de kolay değil ama yavaş yavaş bir kısmını bile adapte edebildiğinizde fark kesinlikle gözle göreceksiniz. İş hayatının bize kilolar eklemediği nice sağlıklı günlerde görüşmek üzere! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir