WELLNESS

Keyifli Pazarlar, sendromsuz Pazartesiler: Kesinlikle mümkün!

Hangimiz Pazartesi sendromu yaşamıyoruz ki? Haftasonu hızlıca geçiveriyor ve hiçbir zaman yetmiyor. Özellikle kış aylarında daha da çok hissediyoruz bence bu sendromu. Güzel, sıcacık yatagımızı bırakıp çıkmak istemiyoruz, hava da karanlık oluyor yaza göre çok daha korkutucu geliyor o sabahlar.

Pazartesileri işe gitmeyi engelleyemeyiz (denemeye değer miacaba?) belki ama birkaç küçük ipucu ile üzerimizdeki etkisini azaltabiliriz. Malum pazartesinin gelişi pazardan belli oluyor, güzel bir Pazartesi istiyorsak Pazar gününden başlamamız gerekli. Peki neler yapabiliriz?

İlk olarak, Pazar günü mutlaka dışarı çıkın. Temiz hava alın ve doğa ile bir araya gelin. Alışveriş merkezi gibi kalabalık yerlerden olabildiğince uzak kalmaya çalışın çünkü ister istemez o kaotik ortam insanı strese sokuyor. Oysa ki bir parka bile gitsek hem günü daha uzun yaşıyoruz, hemde stresimiz azalıyor. Kışın bu opsiyon belki biraz daha az çünkü havalar soğukdışarıda uzun zaman geçirmek mümkün olmayabilir. Ancak yarım saatlik bir yürüyüş bile son derece faydalı olacaktır.

Yapabileceğimiz bir başka şey ise Pazar günü kaliteli beslenmek. Güzel masalar hazırlamak, sevdiğimiz şeyleri yemek ve mümkünse biraz sağlıklı beslenmek. Sağlıklı beslendiğimizde bedenimiz de bizi ödüllendiriyor,fast fooda göre çok daha iyi hissediyoruz kendimizi. Aynı zamanda güzel bir yemek hazırlamak ve anın tadına vararak, keyfini çıkararak yemek keyfimizi de yerine getirecek ve Pazartesi günü için endişelenmeyi unutacağız bile.

Pazar günü yapabileceğimiz bir diğer aktivite ise uzun ve keyifli bir banyo ritueli. Arka planda huzurlu bir müzik varken, mumlar eşliğinde haftanın yorgunluğunu atmak kime iyi gelmez ki! Ardından yapacağımız güzel bir saç ve cilt bakımı ile haftaya başlamaya sabırsızlanacağız.

Son olarak uyku! Pazar gecesi uykusu haftanın gidişatını tamamen etkileyebiliyor. Zor da olsa nispeten erken yatmaya çalışmak ve 7 saat uyuyabilmek Pazartesi sabahına karşı en büyük silahımız. Bu nedenle erken saatte çay ve kahve içmeyi bırakıp, kendimizi uykuya hazırlamamız çok önemli.

Pazartesi sendromundan tamamen kaçmak mümkün olmasa da birkaç küçük değişiklik ile çok daha vermli bir gün geçirip, hem Pazar akşam gerilmemiş olur hem de Pazartesi sabahına farklı başlayabiliriz. En güzel Pazargünlerine ve sendromsuz pazartesilere! 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir