WELLNESS

Yeni yıl geliyor! Keyifli bir yıl için 5 yeni yıl kararı

Bir yılı daha iyisiyle kötüsüyle geride bırakıyoruz. Pazartesi tatil olmamasına ragmen hepimizde bir tatil havası var. Kendimizi güzel yemeklere, sevdiklerimiz ile beraber olmaya ve yılın belki de en güzel döneminin keyfini çıkarmaya vermiş durumdayız.

Keyfimiz yerinde tabii ama bir yandan da klasiktir, sene bitiyor ve aklımızın bir köşesinde senenin analizini yapıyoruz ister istemez. Güzel bir sene miydi, 2017 biterken kendime verdiğim sözleri tutabildim mi bu sene? Kendimi sevdim mi, iyi davrandım mı, yandaş mıydım kendime? Zor dönemleri nasıl atlattım, gurur duydum mu kendimle… Bu gibi milyonlarca soru geçiyor aklımızdan, kolay değil koca seneyi kapatmak istiyoruz kalbimizde. Hepsini cevaplamaya ve kendimizi yepyeni bir yıla hazırlamaya çalışıyoruz ve tabii yepyeni bir ‘’yeni yıl kararları’’ listesi hazırlıyoruz.

Hayal ettiğimiz seneyi yaşamak için kendimize belli sınırlar belirlemeye çalışıyoruz. Peki bu kararlarımız genelde gerçekçi olabiliyor mu, gerçektende hayata geçirebiliyor muyuz? İşte 2019 için hayata geçirebileceğimiz olası yeni yıl kararları!

Su içmek! Belki sağlıklı yaşam denen her yazımda bundan bahsediyorum, bıkmıyorum ama gerçekten de kendimiz için yapabileceğimizen kolay ve hızlı değişiklik içtiğimiz su miktarını artırmak. Yeterli miktarda su içmemek cilt kuruluğu, baş ağrısı, unutkanlık gibi sağlık problemlerinden böbreklerde kalıcı hasara kadar bir çok soruna yol açabiliyor.

Kendimize verebileceğimiz bir diğer hediye ise hareket etmek! Spora bir şekilde hayatımızda yer açabilmek. Düzenli hareket ettiğimizde birkaç hafta içerisinde bağışıklık sistemimiz güçleniyor, kan şekerimiz düzenleniyor ve vücudumuz daha az oranda yağ depolamaya başlıyor. Birkaç ay içerisinde ise stres seviyemiz azalıyor,depresyona karşı başedebilme yeteneğimiz artıyor ve hatta sinir sistemimiz güçleniyor.

2019’da kendimize hediye edebileceğimiz bir diğer şey ise yaptığımız ve yapamadığımız her şey için kendimizi affetmek. Her zaman en doğru kararı veremeyebiliyoruz, bazen fazla sinirlenebiliyoruz ya da kendimizi bir konuda gereğinden çok yıpratabiliyoruz. Sonrada bu şekilde davrandığımız için kendimizi suçluyoruz ve biraz daha üzüyoruz. Bu sene kendimize önce hoşgörümüzü hediye edelim. Bir konuda en doğru kararı veremediysek de bizden önemli değil ve daha çok üzülmeye değmez. O zaman yapabileceğimizin en iyisini yaptığımıza dair inancımızı bırakmamak. 

Gelin bu sene kendimizi başkalarıyla kıyaslamayı bırakalım. Kimsenin hayatı hakkında sadece uzaktan bakarak gerçekçi bir fikir edinmemiz mümkün olmayacaktır. Özellikle son dönemde sosyal medya kullanımının artması ileberaber, başkalarının hayatlarına daha çok şahit oluyoruz. Herkesin hayatının en güzel anlarını paylaştığı hesapları bizlerde ister istemez özgüvensizliğe yol açıyor. Ben neden diğerleri kadar mutlu değilim düşüncesi yaratıyor. Kendinize vereceğiniz en iyi hediyelerden biri bu sene bu kıyaslamayı yapmayı kesmek olacaktır, bu sene kimseyle kıyaslamayalım kendimizi. 

Son olarak: Kendimizi sevmek! Hayatımızın sonuna kadar beraber olacağımız tek kişi kendimiziz ve aslında en büyük yatırımı hakeden ilişkimiz de bu olacak. Kendimizi sevmek bir bencillik değil aksine başka insanları sevebilmemizin ön koşulu. 2019’da da kendinize en büyük hediyeyi verin ve kendinizi kimseyi sevmediğiniz kadar çok sevin.

Belki daha eklenebilecek bir sürü yeni yıl kararı var, bizim için öncelikli olanları belirleyip onlar için çalışırsak uygulama şansımız artacak. Önceki her seneden kat be kat güzel, umut dolu ve heyecanlı bir sene olsun!  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir